#Suuntanaomavaraisuus 2026, osa 6

Koulu loppui ja elämä alkoi, kuten kevätjuhlan perinteisessä laulussa laulettiin. Meillä elämä alkoi flunssaisena, mutta loma on lomaa, ainakin lapsilla.

Toukokuussa tapahtui paljon. Kävimme muunmuassa ystäväperheen kanssa veneilemässä Lappeenrannassa asti. Ruuhinsaari oli upea kokemus. Paluumatkalla veneen moottori oikutteli ja jännitystä oli ilmassa. Lapset näkivät käytännössä miten tärkeää on ymmärtää erilaisten vempeleiden toiminnasta, miten suunnitelmia voi muuttaa lennosta ja miten kaikki ratkeaa.

Tulppaanit olivat vaihtaneet paikaka talven aikana eivätkä kukkineet näin kauniisti.

Veneen vika oli tuttu, meilläkin on ollut vastaava. Suunnitelmien muuttaminen on järkevää, ei ole mitään syytä takertua suunnitelmaan vain sen vuoksi, että seon tehty, on viisainta mukauttaa elämä vallitseviin olosuhteisiin ja antautua turvalliselle seikkailulle hallitusti.

Suvun saarimökillä hyödynnettiin veden mataluutta ja muurattiin aikanaan veden alle muurattua rappusta uusiksi. Kiitos veden korkeuden, tällä kertaa ei tarvittu erikoissementtia kuten silloin yli 30 vuotta sitten.

Kesäloman mukana alkoi kesäkoulu, siitä edellisessä postauksessa.

Kuivuus

Alkukauden kuivuus on helpottanut. Edelleen jatkamme tiettyjen alueiden kastelua. Epäilen myyrän tuhonneen yhden kirsikan juurakkoa, sen verran kärsineen näköinen se on.

Mitä olemme tehneet

Mansikkapenkki, jonka teimme 2020 on nyt otettu tavalliseksi lavakaulukseksi. Kitkin kaikki mansikat ja rikkakasvit pois, lisäsin lavaan kompostia ja multaa ja istutin sinne jättämieni valkosipuleiden kaveriksi herkkuja. Mansikoiden kasvattamisesta olen kirjoittanut aiemmin blogiin.

Nukkuma-aitan terassin rakentaminen on aloitettu. Aiomme tehdä siihen katoksen suojaamaan terassia ja tätä varten Kaj on sahannut ja sahaa vielä lisää, parruja.

Lasten puumaja on edennyt, sitä rakennetaan yhdessä lasten kanssa. Monesti lapset nikkaroivat siellä myös itsekseen. Maja on ollut menestys.

Tämäkin kiviaita kaipaa pidennystä.

Mitä aiomme tehdä

Aion etsiä vuosia ruukussa olleille Saskatooneille istutuspaikat, niiden aika on tullut.

Huussin luona on yksi kiviaita odottanut kokoamista vuosia. Nyt aiomme kantaa valmiiksi tehtyjen reunojen sisälle ämpäreittäin pikkukiviä. Tällä tontilla olemme mukavasti kiviomavaraisia ja ylimääräisiä kiviä käytetään kiviaitoihin ja pengerryksiin.

Lapsen kohdalla oleva paikka on se, johon kiviaita valmistuu.

Huussi on pihan pohjoispuolella eli sen lähellä olevat kiviaidat kulkevat itä-länsi -suunnassa. Etelänpuoleinen sivu kerää itseensä auringon lämpöä ja pohjoisen puoleinen sivu ottaa vastaan osan pohjoistuulesta. Kiviaidan koloissa saa asustella erilaiset ötökät ja eläimet, matelijoista olemme siellä nähneet vain sisiliskoja.

Kaivopihalle laskevalla rinteellä on yksi valmis pengerrys vailla kasveja. Olen miettinyt kohtaan erilaisia kasveja pääsemättä loppuratkaisuun. Nyt pitäisi ottaa tuo kyseinen paikka tarkasteluun ja miettiä mikä olisi siinä menestyvä kasvi.

Lapsista oikealla on uusi pengerrys odottamassa kasveja.

Linkit

Kurkkaa mitä muiden omavaraistelijoiden kesään kuuluu:

Kasvuvyöhyke 2

Oma tupa ja tontti https://omatupajatontti.blogspot.com/2026/06/tule-hyva-sato.html

Sarin puutarhat https://sarinpuutarhat.blogspot.com/2026/06/viljelya-kastelualtaissa-ja.html

Pilkkeitä Pilpalasta https://pilkkeitapilpalasta.blogspot.com/2026/06/suuntana-omavaraisuus-kesakuu-2026.html

Kasvuvyöhyke 3

Tsajut https://tsajut.fi/suuntanaomavaraisuus-2026-osa-6/

Leave a Comment